Vitariánství aneb raw food | Vital Institut
Po - Ne 08:00 - 19:00
Pod Vlachovkou 494/19, 182 00 Praha 8
Po - Ne 08:00 - 19:00
Heršpická 6, Brno-střed-Štýřice

Vitariánství – alternativní směr ve výživě

Vitariánství aneb raw food s Vital Institutem

V dnešní době existuje tolik různých výživových směrů, že je skoro těžké se v tom spektru zorientovat. Přiblížíme vám dnes velice moderní směr, který se však ve svém principu vrací daleko do historie – do doby, než lidé začali svou potravu vařit, péct a jinak tepelně upravovat. Bude řeč o vitariánství.

Co jí a nejí vitarián

Vitariánská strava se jinak též nazývá živá (z latiny vita = život) a nebo taky syrová, raw (z angl. syrový). Raw food je takové jídlo, které neprošlo teplotou vyšší než 42 °C. Vitarián tedy konzumuje hlavně čerstvou zeleninu a ovoce, sušené ovoce, semínka a oříšky, naklíčené luštěniny či obilí. Jako sladidlo slouží datle či raw med obsahující pyl i propolis. Jídlo je doplněno panenskými za studena lisovanými oleji.

Velmi častou formou vitariánského jídla jsou tzv. smoothies – koktejly ze zeleniny a ovoce. Do jídelníčku skutečného vitariána nespadá syrové mléko či jiné tepelně nezpracované živočišné produkty, vitariánství je totiž většinou propojeno s veganskou dietou. Když se však člověku zasteskne po formě potravin, na nichž většina z nás odrostla, může si připravit i jejich vhodnou variantu, jako je třeba tato raw klobása.

Proč jsou někteří lidé vitariány

Při tepelném zpracování jídla se ničí enzymy, které jsou důležité při trávení potravy. Proto mnoho lidí, kteří vyzkouší vitariánskou stravu, cítí velký příval energie. Trávení jde totiž mnohem snáz. Syrová zelenina i ovoce též obsahují více vitamínů a dodávají tělu sílu. Syrová strava je vhodná na detox organismu, redukční dietu i jako alternativní životní styl pro ty, jimž zcela vyhovuje.

Z různých alternativních směrů si můžeme vzít to, co nám nejvíce vyhovuje, což znamená zařazení prvků té dané alternativní výživy částečně do svého života, abychom vyzkoušeli, jestli je to pro nás vhodné. Pokud chcete mít o výživě ucelený přehled, přihlaste se do kurzu poradce pro výživu. Získáte perfektní informační základ pro svůj vlastní životní styl i pro to, abyste mohli pomoci ostatním najít ten jejich vyvážený.