V tomto článku si zkompletujeme celý pozdrav Slunci – neboli v sanskrtu SÚRJA NAMASKÁR.
V prvním článku jsme si řekli, že se tato sestava cvičí tradičně v počtu 108 opakování – kde se ale toto číslo vlastně vzalo?
V Indii, kde je symbolika čísel velice rozvinutá, je vlastně toto číslo posvátné. Stejný počet kuliček, jako je počet tradičního opakování SÚRJA NAMASKÁR, tedy 108, můžeme najít také na růženci zvaném MÁLA. Jedním z vysvětlení, proč právě počet 108 je ten, že mantry se zpívají v sanskrtu. Sanskrt má 54 varen neboli písmen. Každé písmeno má dva aspekty – mužský a ženský, které představují Šivu – pozitivní sílu – a Šakti – negativní sílu přírody. 54 vynásobeno dvěma je 108. Takže projitím všech sto osmi korálků mály, vyvoláváme mužské i ženské aspekty vnitřního zvuku, který je ukryt v písmenech mantry a tak uvnitř sebe vyvoláváme příznivé vibrace. A nejen tím se stává číslo 108 posvátným…
A nyní s samotné sestavě:)
Další pozicí, následující po pozici Suméru Ásana, je pozice Bhudžanga Ásana.
Dýchání o této pozice se z pozice předchozí, tedy Suméru Ásany, přesuneme s NÁDECHEM.
Provedení: S nádechem položíme kolena a hrudník na podložku, lokty jsou pokrčené, kostrč směřuje stále vzhůru – tu potom pokládáme plynule na zem, propínáme lokty a zvedáme se do hrudního záklonu (od hlavy), hlava jde do záklonu s pohledem vzhůru, podpíráme se o propnuté ruce, pánev tlačíme do podložky – ramena stlačíme dolů – dech je v zádrži.
Další pozice sestavy již známe.
Tedy:
S VÝDECHEM přejdeme zpět z pozice Bhudžanga Ásana do pozice Suméru Ásana.
S NÁDECEHM přejdeme z pozice Suméru Ásana do pozice Ašva Sančala Ásana.
S VÝDECHEM přejdeme z pozice Ašva Sančala Ásana do pozice Uttanásana.
S NÁDECHEM přejdeme z pozice Uttanásana do pozice Tada Ásana. – Ta je pro nás opět výchozí pozicí, mžeme tedy dále pokračovat zpět s výdechem do pozice Uttanásana….
Ať se Vám krásně cvičí a se Sluncem v duši.
Namasté