POZDRAV SLUNCI – Súrja Namaskár II | Vital Institut
Po - Ne 08:00 - 19:00
Pod Vlachovkou 494/19, 182 00 Praha 8
Po - Ne 08:00 - 19:00
Heršpická 6, Brno-střed-Štýřice

POZDRAV SLUNCI – Súrja Namaskár II

Jak  jsme slíbili, přinášíme Vám další část pozdravu Slunci – nejznámější Jógové sestavy.

Nejprve si ale opět řekneme něco málo o této sestavě:)

Tato sestava podporuje krevní oběh, zlepšuje celkovou tělesnou kondici, pozitivně působí zejména na vegetativní nervový systém, zlepšuje soustředění, přispívá k psychické rovnováze a pomáhá nám v našem duchovním rozvoji.

Jak už z názvu vyplývá, touto sestavou vzdáváme úctu SLUNCI, které je symbolem světla, čistoty, jasnosti, vědomí a zdrojem života. Proto, pokud budeme SÚRJA NAMASKÁR cvičit pravidelně, bude nám přinášet sílu Slunce.

U cvičení je důležité – pokud chceme přispět také mentálnímu a duchovnímu rozvoji, nikoli pouze fyzickému – cvičit v souladu s naším dechem a zcela se oprostit od všech našich myšlenek. V tom  nám pomůže se zcela soustředit na náš dech a cvičit v jeho rytmu.

Další možností je soustředění se na jednotlivé čakry, přičemž každé pozici odpovídá jedna čakra. Při této koncentraci na čakry se před každou změnou pozice se zpívá odpovídající mantra sluneční modlitby.

Další, tedy druhou pozicí následující po TADA ÁSANĚ, je pozice nazývaná UTTANÁSANA.

UTTANÁSANA – hluboký předklon

Dýchání: V této sestavě je výchozí pozicí Tada ásana, ze které se do Uttanásany přesuneme při VÝDECHU.

Provedení: Z  aktivního stoje se  s rovnými zády skloníme hlavou k podložce. Předkláníme se z kyčlí a pánve, nikoli ze zad – ochráníme tím meziobratlové ploténky. S předklonem si představujeme, že nás někdo vytahuje za sedací hrboly nahoru,  tím se protahují zadní stehenní svaly.

Hlavu držíme v prodloužení trupu,  dlaněmi se snažíme dotknout země – ideálně vedle chodidel. Pokud nás zatím zkrácené svaly nechtějí spustit až k zemi, nevadí – skloníme se pouze tam, kam nás tyto svaly s rovnými zády pustí – však ono to bude čím dál lepší:) – dech je v zádrži.

Následující pozicí je Ašva Sančala Ásana.

AŠVA SANČALA ÁSANA – pozice jezdce

Dýchání: do této pozice se z pozice předchozí, tedy Uttanásany, přesuneme s NÁDECHEM.

Provedení: Z předchozí pozice (s dlaněmi položenými vedle chodidel – případně si je tam nyní položíme) s nádechem vykročíme levou nohou co nejdále dozadu a zatlačíme pánev dolů až do dřepu zánožného tak, že pravý bérec i nárt položíme na zem. Po položení nártu a bérce spojíme propnuté  ruce nad hlavou, trup jde do mírného záklonu. – dech je v zádrži.

Následující pozicí je Suméru Ásana.

SUMÉRU ÁSANA – hora Suméru

Dýchání:  Do této pozice se z pozice předchozí, tedy Ašva Sančala Ásana, přesuneme s VÝDECHEM.

Provedení:  S výdechem položíme obě dlaně vedle chodidel, pravou nohu přesuneme k noze levé a přejdeme do vzporu klečmo. Poté vytáhneme kostrč směrem vzhůru, propneme obě dolní končetiny, stojíme na celých chodidlech – pohled směřuje k pupku a setrváme v této pozici. – dech je v zádrži.

Pokračování zase příště!:) – JIŽ ZÍTRA !:)