Konzumace kávy z pohledu tradiční čínské medicíny | Vital Institut
Po - Ne 08:00 - 19:00
Pod Vlachovkou 494/19, 182 00 Praha 8
Po - Ne 08:00 - 19:00
Heršpická 6, Brno-střed-Štýřice

Káva pohledem TČM: jsou povzbuzující nápoje opravdu povzbudivé?

Káva dle TCM

Dnešní doba na nás klade vysoké nároky a my máme pocit, že na to musíme reagovat maximálním výkonem. K tomu nám reklama předhodí snadno dostupné prostředky, jak toho stihnout ještě víc, a tak další a další kafe a energetické nápoje konzumujeme jako nic. Z pohledu tradiční čínské medicíny jsou však tyto povzbuzující prostředky velmi nevhodné.

Pohled do těla

Tradiční čínská medicína přistupuje k tělu holisticky a to, co my vnímáme jako přísun energie, je pohledem TČM naopak její úbytek. Stimulanty totiž ve skutečnosti berou energii z ledvin. Problém je v tom, že právě ledviny jsou místem, kde sídlí životní energie, kterou bychom měli posilovat a hýčkat si ji. Povzbuzení, které cítíme, když pijeme kávu, je způsobeno tím, že káva podporuje energii šchi srdce – ale jen velice krátkodobě. Toto rychlé povzbuzení má pak za následek rychlý úbytek energie či naprosté vyhoření (při nadměrném pití kávy). Káva také zvyšuje energii žaludku a jako taková je zahřívací, proto je naprosto nevhodné pít ji při zánětech (protože zvyšuje jejich horko), zvláště při zánětu žaludku. Dle TČM káva také zpomaluje tok energie jater čchi, což může pomalu způsobit srdeční choroby, infarkt či bolesti hlavy.

Káva životu ani zdraví nevadí, ale třeba jen jedna denně. Energetické nápoje je nejlepší zcela eliminovat. Kdo by se kávě a energetickým nápojům měl obzvlášť vyhnout, jsou lidé, kteří jsou vyčerpaní a bez energie. Těm naopak doporučujeme pít dostatek vody, ideálně vlažné až teplé.