Jak správně dýchat při józe | Vital Institut
Po - Ne 08:00 - 19:00
Pod Vlachovkou 494/19, 182 00 Praha 8
Po - Ne 08:00 - 19:00
Heršpická 6, Brno-střed-Štýřice

Jóga: Jak správně dýchat?

Správné dýchání při józe

Dech nás provází od narození do smrti. Je něčím, co děláme tak automaticky, že o tom ani nevíme. Mnohdy pouze uvědomění si vlastního dechu nás zklidní a vrátí zpět do přítomného okamžiku.

Jóga je prostředkem sebepoznání už od starověku a tato stará, osvědčená vědění nás učí tomu nejdůležitějšímu v životě. Není tedy náhoda, že při józe se klade na dech velký důraz. Důležité je při józe dýchat klidně, plynule, nenásilně, potichu a nosem. Dýchání nosem má několik důvodů: očištění vzduchu vstupujícího do těla, postupné zahřátí vzduchu na tělesnou teplotu a pomalejší tempo.

 

Plný jógový dech

 

Fyziologicky se nadechujeme nejprve do břicha, pak do hrudníku a nakonec až do oblasti klíčních kostí. Nazývá se to plný jógový dech a je potřeba při něm udržovat tělo uvolněné, příliš nenafukovat břicho, nezvedat ramena.

Dýchání při józe je vědomá činnost. Zaměřujeme pozornost na postup dechu tělem vzhůru a vzestup energie páteří i na přirozený výdech a pohyb energie směrem dolů. V jednotlivých ásánách má dech za cíl stabilizovat a očišťovat.

Pokud budeme věnovat pozornost našemu dechu i v každodenním životě, uvědomovat si, že náš dech signalizuje náš život, občas se jen zastavit a volně dýchat, můžeme zjistit, že se nám i volněji a klidněji žije.