Hot jóga - jak se připravit na lekci? | Vital Institut
Po - Ne 08:00 - 19:00
Pod Vlachovkou 494/19, 182 00 Praha 8
Po - Ne 08:00 - 19:00
Heršpická 6, Brno-střed-Štýřice

Je hot jóga tělu prospěšná?

Hot jóga Vital Institut

Jógová praxe má mnoho podob. Jednou z nich je hot jóga, cvičení klasických pozic Hatha jógy (fyzické jógy) ve speciálně vyhřívané místnosti s vyšší vlhkostí. Teplota v učebně se pohybuje mezi 38-42°C. Provádění cviků je tak o něco náročnější než za normálních podmínek. Během lekce se člověk rozhodně pořádně zapotí. Stoupenci hot jógy jsou přesvědčeni, že intenzivní zahřátí organismu zvyšuje celkovou účinnost jógové praxe pro tělo. Z blahodárných účinků se při správném provádění cviků dočkáte posílení imunitního systému a obranyschopnosti proti virovým onemocněním. Dále posílíte kapacitu plic, podpoříte srdeční činnost, napomůžete intenzivnímu protažení a posílení svalstva a zlepšení celkové rovnováhy těla. Podpoříte krevní oběh a pročištění lymfatického systému.

Jak se na lekci hot jógy připravit

Co si s sebou vzít na první lekci zjistíte ve Vámi vybraném jógovém studiu. Obecně na lekci hot jógy užijete prodyšné lehké oblečení, které dobře absorbuje pot, dále cvičební podložku, dva ručníky (jeden k rozložení na podložku, druhý do sprchy) a lahev s vodou (alespoň 1-1,5l).

Buďte připraveni, že i pokud jste zvyklí jógu praktikovat, bude tento zážitek něčím novým. Reakci těla dopředu těžko odhadnout. Pokud Vás představa láká, nezbývá než to vyzkoušet doslova na vlastní kůži. Těžko bude Váš postoj ve výsledku nerozhodný, buď si cvičení zamilujete nebo Vás na obdobné lekci už nikdo v životě neuvidí.

Hot jóga a bikram jóga

V souvislosti s hot jógou můžete slyšet také o bikram józe. Základní princip je obdobný, obě se praktikují ve vyhřáté místnosti. Bikram jóga je rigidnější, co se cvičebního plánu týče. Pracuje se v sekvenci 26 jógových pozic, jejichž pořadí je záměrně neměnné. Lekce hot jógy jsou celkově volnější a náplň jednotlivých hodin si vždy připravuje lektor po svém.

Doporučení a omezení u jógy

Vyhřívání učebny zvyšuje při jógové praxi celkové nároky na organismus, proto je nutno obzvlášť dobře zvážit svůj aktuální zdravotní stav. Je třeba být obezřetný při problémech s vysokým krevním tlakem a při srdečních obtížích. Hot jógu nelze doporučit těhotným (obzvláště v raných stadiích těhotenství) ani dětem.

Pokud o nějakých zdravotních omezeních dopředu víte, je třeba konzultovat postup před zahájením lekce s instruktorem. Správně vyškolený instruktor by měl v úvodu hodiny sám zjišťovat úroveň pokročilosti a aktuální zdravotní stav svých svěřenců.

V józe, a při hot józe dvojnásob platí, že jediným měřítkem je pocit z vlastního těla. Nemá cenu jít za hranice svých možností. Nic netlačit kupředu násilím a v případě, že se během cvičení necítíme dobře, v klidu se položit na podložku a odpočívat.

Je Vám bližší tradiční přístup?

Pokud se o jógu zajímáte hloubkověji v jejím tradičním rozměru, nepřehlédněte nabídku našich kurzů zaměřených na klasickou indickou jógu a její původní principy.

V jógové praxi by nás měla vést především touha po poznání vlastního těla se všemi jeho limity, které postupně můžeme měnit a posouvat kupředu. Je to cesta, kterou když se jednou vydáme, zjistíme o sobě mnohé.