Jak poznat dobrého trenéra? | Vital Institut
Po - Ne 08:00 - 19:00
Pod Vlachovkou 494/19, 182 00 Praha 8
Po - Ne 08:00 - 19:00
Heršpická 6, Brno-střed-Štýřice

Není trenér jako trenér – jak poznat toho správného?

Jak vybrat dobrého trenéra - vitalinstitut

Obzvlášť pokud s tréninkem teprve začínáte nebo sledujete v rámci cvičení nějaký konkrétní cíl (hubnutí, formování určitých partií, získání svalové hmoty), uvítáte pomoc erudovaného osobního trenéra. Právě on pomůže vnést do Vašeho cvičebního programu řád, pravidelnost, a především přesně zkorigovat prováděné cviky tak, aby pro Vaše tělo byly maximálně prospěšné.

Osobní trenér

Tuto službu v dnešní době poskytuje snad každé fitness studio. Osobní trenéři dále nabízejí služby v rámci svých osobních stránek či profilů na sociálních sítích. Nabídka je tedy zdánlivě nekonečná. Jak ale poznat toho správného, zkušeného a znalého věci? Poradíme Vám několik klíčových oblastí, kterým se vyplatí věnovat pozornost.

Zkušenosti a znalosti

Opravdu zkušený trenér by měl dokonale znát všechny zákonitosti pohybu lidského těla. A to v teorii i v praxi. Navíc by měl být schopen zvolit vhodnou strategii na míru právě Vašemu tělu. Trénink by měl být vždy individualizovaný. Protože každý z nás je unikátní. Vhodně zvolený postup tréninku ušitého na míru se projevuje především efektivními výsledky, ze kterých se můžeme oprávněně radovat.

Změny v tréninku by navíc měly přicházet v návaznosti na odezvu těla a veškeré metody by měl mít trenér odzkoušené na sobě. Spousta trenérů jsou buď teoretici, nebo nemají daný trénink vyzkoušený na vlastním těle a netuší odezvu klientova organismu. Trenér by měl být na vyšší fyzické úrovni než jeho cvičenec.

Smysl pro humor

Stejně jako v kterékoli jiné oblasti života platí, že humor a smích je kořením života. Drobné odlehčení a radost z jakékoli činnosti v našem životě přináší obvykle mnohem lepší výsledky. O radosti z pohybu to platí snad ještě dvojnásob.

Přátelský přístup, otevřenost, ale důslednost

Dobrý osobní trenér by měl umět navodit klidnou přátelskou atmosféru plnou vzájemné důvěry. Především přímé a otevřené povahové typy jsou pro tento účel vhodně predisponovány. Důležitá je ovšem i důslednost. Pouze pokud člověk něco od života skutečně chce, může dosáhnout dobrých výsledků. Kouzlo spočívá v pravidelnosti a pevném odhodlání. Dobrý trenér umí svého klienta motivovat k těm nejlepším možným výkonům.

Schopnost vést

Řídící schopnosti jsou podstatnou vlastností úspěšného trenéra. Nejen, že by měl svého klienta převyšovat na fyzické úrovni, měl by být především schopný jej vést, dělat mu mentora na jeho cestě ke zlepšení fyzické kondice. Někdo má tyto vlastnosti zcela přirozeně, jiný je v sobě musí hledat a rozvíjet. Ale vězte, že bez nich to na poli osobního tréninku fungovat nebude.

Umění zpětné vazby a dobrá komunikace

V tréninku je velmi podstatný institut zpětné vazby. Dobrá komunikace mezi trenérem a klientem je základ. Pokud se jako klient necítíte během tréninku dobře nebo je cokoli, na co byste se rádi zeptali, neváhejte. Váš trenér by měl zpětnou vazbu podporovat a chtít. Jenom tak je možné dosáhnout relevantních výsledků.

Spolehlivost, dochvilnost

Trenér by měl na lekce docházet vždy připravený a po celou dobu by se měl klientovi plně věnovat. Zjednodušeně by se tomu dalo říct profesionalita, která nedovolí během práce řešit své osobní záležitosti či se plně nesoustředit.

Schopnost improvizace

Stejně jako v životě, i na poli osobního tréninku nejde vždy vše jako na drátkách podle původního plánu. Je potřeba mít v záloze náhradní řešení a přizpůsobit se nově vznikajícím situacím. Umění improvizace činí z osobního trenéra skutečného mistra. Odhadnout přesně nejlepší řešení pro konkrétní situaci a vybruslit ladně z čehokoli, co nastane, tomu se říká dar improvizace. Samozřejmě, že s množstvím trenérských zkušeností se improvizuje čím dál tím lépe. Tedy se opět vracíme k podstatnému pravidlu, že dobrý trenér zraje jako víno a získává na kvalitě množstvím odvedené práce ve svém oboru.

Proč špatný trenér vadí?

Protože špatný trénink znamená přinejmenším vyhozené peníze a ztrátu času. Zcela zásadní je ovšem riziko ohrožení klientova zdraví. Nejčastějšími problémy v důsledku nevhodného tréninku jsou bolesti zad a potrhané vazy.

K podstatným trenérským nedostatkům patří nedostatečné znalosti tréninkových metod a přílišná univerzálnost tréninku.

Jak poznat dobrého trenéra

Přístup osobních trenérů jsme probrali celkem do hloubky. Vy ale ze všeho nejdřív potřebujete vědět, jak se zorientovat. Na co se ptát, čeho si všímat, a hlavně vědět, jak někoho, kdo není moc dobrý, odhalit co nejdříve. Tyhle signály Vám pomohou.

Má reference – pokud Vám trenéra doporučí někdo z vlastní zkušenosti, máte v podstatě vyhráno.

Sestavuje vám tréninkový program na míru a ptá se, jaká jsou Vaše očekávání.

Pozná, co potřebujete. Při cvičení kontroluje Vaši techniku.

Investuje – do vzdělávání, do zkušených kolegů, do vybavení.

Má vlastní studio – také to může být určitý a velmi dobrý ukazatel.

Rozumíte mu. Chápete, co říká.

Je vám sympatický.

Cílem našeho vzdělávacího institutu je i výchova budoucích osobních trenérů. Jsme nároční a vychováváme skutečné profesionály. Prostudujte nabídku našich trenérských kurzů ještě dnes!