Co je to jóga ? | Vital Institut
Po - Ne 08:00 - 19:00
Pod Vlachovkou 494/19, 182 00 Praha 8
Po - Ne 08:00 - 19:00
Heršpická 6, Brno-střed-Štýřice

Co je to jóga ?

Co je to jóga ?

Jóga je jedním z šesti indických filosofických systémů. Ty jsou všechny až na jeden spirituální. To však neznamená, že nutně náboženské. Stejně tak i jóga je naprosto nenáboženský systém, který různými technikami pracuje především s myslí. Jeho cílem je dosáhnout spásy (mókša), osvobození se z pout tělesnosti. K tomu slouží cviční těla, dechu, energie a mysli. Smyslem je zastavit víření myšlenek tak, aby nevyvstávaly. Pak je dosaženo stavu nazývaného svarúpa, který je člověku vlastní, přirozený. Všechno ostatní jsou představy mysli, které vytvářejí nesprávně vnímání sebe i světa kolem a tak vzniká iluze. Neznamená to, že by svět a my neexistovaly, ale to že my je vnímáme pouze částečné, zúžené.
Pravda je ovšem ta, že v západním světě nejsou lidé tolik schopni chápat toto velké učení a tak si z něj vybrali pouze část, která pracuje s tělem, zaujímáním určitých pozic (ásán). Protože jsou tyto pozice zároveň ozdravné, učí se vesměs jóga jako rehabilitační tělocvik nebo gymnastika, kde se cvičenci předhánějí v tom, kdo zaujme složitější pozice. Že tyto pozice mají určitým způsobem směřovat v těle energii, to se už nevysvětluje. A už vůbec další podmínky (jako strava, dech, soustředění atd.), aby se pozice správně a přesně využila.
Další věcí je to, že ačkoli je jóga nenáboženská, většina učitelů z Indie jsou hinduisté, kteří do ní individuálně vkládají víru v různá božstva, kterým zde většinou nerozumíme, protože symbolika je velmi složitá.
Ještě větší zmatek v tom dělají různé směry jóg, které byly obvykle vymyšleny v západním světe z komerčních důvodů, jako jsou jsou třeba čakra jóga, kundaliní jóga, hormonální jóga atd . Ty se obvykle zkratkovitě zaměřují pouze na jednu složku učení, kterou propagují jako to nejlepší.
Jóga je však komplexní učení, jehož cílem je dosáhnout ovládnutí těla a smyslů a koncentrace tak , abychom zažili naprostou jednotu se vším. Tato duchovní cesta je velmi logicky a jasně vysvětlena v Pataňdžaliho Jóga sútrách, spisu, k němuž není co dodávat, jen ho správně pochopit.

Autor článku:

Jiří Mazánek

Učitel jógy a tantry
Hudebník, hudební redaktor v Českém rozhlase Vltava
Spisovatel a básník

Vnitřní zkušenosti autora jsou od počátku spojeny s hudbou a zvukem. Sbíral je nejprve mnohahodinovými improvizacemi na kytaru, při nichž upadal do extatických stavů. Vyučovat jógu začal na sklonku 70. let. V 90. letech ho přijímá za žáka svámí Šambhušivánanda, dostává mantru, meditaci a duchovní jméno. Spolupracoval s manžely Tomášovými, Borisem Merhautem a Rudolfem Skarnitzlem, setkával se s většinou žáků Fráni Drtikola a stal se prvním žákem svámího Mahéšvaránandy. Organizoval také tajná setkávání s prvními vyslanci Hnutí Haré Kršna. Největší vliv však na něj mělo učení a osobnost Paramahansa Jógánandy, dlouholeté působení se sitáristou Roopem Vermou a hudba Šrí Ganapati Saččídánanda Svámídžího. .
Zasvěcení do tantry dostal od svámího Šambhušivánandy, z učení školy Svámího Satjánandy a Skandinávské školy jógy, tantry a meditace. Toto vše prohloubil dlouholetou individuální praxí. Již od 80. let pracuje také s mantrami. Studiem a intenzivní praxí získal hluboké vnitřní zkušenosti, které potom předával v kursech, na seminářích a letních soustředěních. K tantře ho přivedly osobní zážitky zde i v Indii a setkání s učiteli na semináři Skandinávské školy jógy, tantry a meditace. Vedle jógy začal později vyučovat i tantru, zpočátku smíšenou, potom se zaměřil pouze na tantru pro ženy. Tantrické zkušenosti promítá také do své hudby, např. CD zaměřená na čakry, i do článků a knih. Vydal přes 30 CD duchovní a meditační hudby.

Dosud vydané knihy o tantře a józe

Rozpravy o tantře
Čakry a kundaliní
Tantrické příběhy šakti
Tantra – nejčastější otázky a pochybnosti
Přehled nejužívanějších manter
Mantra jóga
Rozpravy o józe
Sútry tantrické školy Déví

CD s tantrickoua duchovní hudbou

Meditace se sitárem
Meditace s citerami
Rituál živlů
Hlas ticha
Dotek lásky
The Rite of Spring
Harmonizace čaker
Meditace pro sedm
Mantry 1, 2, 3
Óm
Šánti Déví ( s Nadou Šakti )